Muzicieni taiwanezi deschid Toamna Muzicală Clujeană
La Cluj, toamna vine pe cele mai colorate acorduri de muzică. Filarmonica de Stat „Transilvania” vă invită, între 11 şi 25 octombrie, la Festivalul Internaţional „Toamna Muzicală Clujeană”, cel mai important eveniment de acest gen din regiune și cel mai vechi festival de muzică clasică din România.
Timp de două săptămâni, artişti de renume naţional şi internaţional vă vor purta de la muzică arhaică românească la ritmuri macedoneene, de la eleganța muzicii de cameră la prestigiul serii de baroc, de la nocturne la cântece de leagăn, de la pasiunea Bolero-ului lui Ravel la somptuozitata Damnațiunii lui Faust. Programul acestei ediții este o sărbătoare a diversității și a culorii, care stă sub sloganul ”Muzica reunește”.
Ediție sprijinită de Consiliul Judeţean Cluj, Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca.
A 53-a ediție a Toameni Muzicale Clujene va debuta vineri, 11 octombrie, de la ora 19.00, când, în Gala de Deschidere de la Auditorium Maximum, Orchestra Filarmonicii de Stat ”Transilvania”, alături de dirijorul Tung-Chieh Chuang din Taiwan, vă va oferi o seară muzicală de excepție: Concertul nr. 3 pentru corn, în Mi bemol major de Mozart și Simfonia a VII-a în mi minor de Mahler. La corn va interpreta solistul Yu-Hui Chuang, fratele dirijorului.
Câştigător al ediţiei din 2015 a prestigioasei Competiţii Internaţionale de Dirijat „Malko”, dirijorul de origine taiwaneză Tung-Chieh Chuang este deţinător al numeroase alte distincţii, printre care Premiul Publicului la Concursul „Solti” din Frankfurt, premii la Concursul „Gustav Mahler” din Bamberg şi „Jeunesses Musicales” din Bucureşti. Născut într-o familie de muzicieni, Tung-Chieh Chuang a studiat cornul şi pianul şi a susţinut primul concert public la vârsta de 11 ani. Fratele său, Yu-Hui Chuang, a început studiul cornului la vârsta de 8 ani cu tatăl său, Szu-Yuan Chuang (unul dintre cei mai mari corniști din țara sa). Deţinător al Premiului I la cea de-a 5-a ediţie a Concursului Internaţional de la Osaka, precum şi al unor premii la concursuri naţionale pentru corn din ţara sa natală, Taiwan, Yu-Hui Chuang şi-a început cariera profesională odată cu cooptarea sa în Konzerhausorchester Berlin, pe atunci sub conducerea dirijorului Iván Fischer.
Festivalul cuprinde, pe parcursul celor două săptămâni, nu mai puțin de 12 evenimente unul și unul, de o mare diversitate de stiluri, dintre care 4 concerte mari, 7 recitaluri și un concert a cappella al Corului Filarmonicii de Stat ”Transilvania” (unde muzica va fuziona cu teatrul, prin prezența actorilor Ionuț Caras și Matei Rotaru, de la Teatrul Național din Cluj-Napoca).
Festivalul își propune să aducă în atenția clujenilor atât evenimentele cu tradiție, cerute și iubite de public (cum ar fi Seara de baroc de la Biserica Piaristă-Barocă, recitalul Cvartetului Transilvan, recitalul Cvartetului Arcadia, recitalul Transylvanian Piano Trio etc.), dar și evenimente noi, inedite, care oferă programe complexe, surprinzătoare: Makedonissiomo (transcripții de muzică macedoneeană, extrem de ritmată și de ”colorată”), Traversée du Fantasme (recital de nocturne la Muzeul de Artă cu pianista Mara Dobresco și flautistul Matei Ioachimescu), Stelele-n cer (cântece de leagăn), O gură de Rai (mituri și rituri românești, a cappella și teatru), Cvintetul de suflători Duende. Festivalul se va încheia somptuos, cu Damnațiunea lui Faust, sub bagheta lui Sascha Goetzel, și avându-i ca invitați pe Heike Wessels (cunoscută publicului clujean de anul trecut, din Valkiria), pe Piotr Buszewski (Faust) și pe Jan Żądło.
Geanina Simion
Oana Andreica
Festivalul Internaţional „Toamna Muzicală Clujeană”
Ediţia a 53-a
Cluj-Napoca, 11-25 octombrie 2019
Vineri, 11 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Concertul de deschidere
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Tung-Chieh Chuang dirijor
Yu-Hui Chuang corn
Wolfgang Amadeus Mozart
Concertul nr. 3 pentru corn, în Mi bemol major, KV 447
Gustav Mahler
Simfonia a VII-a în mi minor
Sâmbătă, 12 octombrie, ora 19
Biserica Piaristă
Baroc pur şi simplu
Simone Vallerotonda theorba, chitară barocă
Ciprian Câmpean violoncel
Zsolt Török violoncel
István Csata viola da gamba, violone
Erich Türk clavecin, orgă
Invitaţi:
Răsvan Dumitru vioară
Dávid Csibi vioară
Erzsébet Király viola
Antonio Vivaldi
Concertul pentru violoncel, în re minor, RV 407
Francesco Corbetta
Folias din Varii capricii per la ghittara spagnuola
Marin Marais
Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris
Arcangelo Corelli
Sonata pentru vioară, în re minor, op. 5 nr. 12, La Folia
Johann Sebastian Bach
Preludiu din Sonata pentru violoncel nr. 2, în re minor, BWV 1008
Toccata şi Fuga în re minor, BWV 565
Antonio Vivaldi
Concertul pentru două violoncele, în sol minor, RV 531
Duminică, 13 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Cvartetul Arcadia
Ana Török vioara I
Răsvan Dumitru vioara a II-a
Traian Boală violă
Zsolt Török violoncel
Invitaţi:
Erzsébet Király violă
Ştefan Cazacu violoncel
Johannes Brahms
Sextetul de coarde nr. 1 în Si bemol major, op. 18
Arnold Schönberg
Noapte transfigurată, op. 4
Marţi, 15 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Cvartetul Transilvan
Gabriel Croitoru vioara I
Nicuşor Silaghi vioara a II-a
Marius Suărăşan violă
Vasile Jucan violoncel
Hans-Peter Türk
Meditationen über KV 499
Ludwig van Beethoven
Cvartetul de coarde nr. 4 în do minor, op. 18, nr. 4
Dmitri Şostakovici
Cvartetul de coarde nr. 8 în do minor, op. 110
Miercuri, 16 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
O gură de Rai
Corul Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Cornel Groza dirijor
Ionuţ Caras, Matei Rotaru actori
În program lucrări bazate pe ritualuri, mituri şi balade româneşti din creaţia compozitorilor Sigismund Toduţă, Constantin Arvinte, Dan Voiculescu, Tudor Jarda, Liviu Borlan, Vasile Herman, Alexandru Murariu, Liviu Glodeanu, Paul Constantinescu
Vineri, 18 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Bruno Mantovani dirijor
Varduhi Yeritsyan pian
Maurice Ravel
Ma mère l’Oye
Camille Saint-Saëns
Concertul nr. 2 pentru pian, în sol minor, op. 22
Claude Debussy
Marea: trei schiţe simfonice
Maurice Ravel
Boléro
Sâmbătă, 19 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Cvintetul de suflători Duende
Raluca Adina Ilovan flaut
Adrian Cioban oboi
Aurelian Băcan clarinet
Rareş Sângeorzan fagot
Cristian Borcan corn
Invitată:
Mira
Gavriş
pian
Jacques Ibert
Trois pièces brèves pour quintette à vent
Aurelian Băcan
Autoportret pentru cvintet de suflători
György Ligeti
6 bagatelles pentru cvintet de suflători
Jean Françaix
L’heure du berger pentru flaut, oboi, clarinet, fagot, corn şi pian
Francis Poulenc
Sextet pentru cvintet de suflători şi pian
Duminică, 20 octombrie 2019, ora 19
Muzeul de Artă, Sala Tonitza
Recital cameral
Traversée du Fantasme
Matei Ioachimescu flaut
Mara Dobresco pian
În program lucrări de Felix Mendelssohn, Antonín Dvořák, Béla Bartók, Alexandru Murariu, Jean Philippe Rameau, Francis Poulenc, Claude Debussy, Sabina Ulubeanu, Jacob Gade, Jean Sibelius, Frank Martin
Marţi, 22 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Stelele-n cer
Rodica Vică soprană
Barbara Leister-Ebner ţiteră
În
program cântece de leagăn din creaţia compozitorilor Nicolae
Bretan, Paul Constantinescu, Federico Garcia Lorca, Wolfgang Amadeus
Mozart, Johannes Brahms, Robert Schumann, Franz Schubert, Manuel de
Falla, Charles Ives, Francesco Paolo Tosti, Lorenzo Palomo
Miercuri,
23 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Makedonissimo
Simon Trpčeski pian
Hidan Mamudov clarinet, saxofon, caval
Aleksandar Krapovski vioară
Alexander
Somov
violoncel
Sorin
Orcinschi
contrabas
Vlatko Nushev percuţie
Transcripţii
de muzică tradiţională macedoneană de Pande Shahov în colaborare
cu Simon Trpčeski
Joi,
24 octombrie 2019, ora 19
Studioul de Concerte al Academiei Naţionale de Muzică „Gheorghe Dima”
Recital cameral
Transylvanian Piano Trio
Vlad Răceu vioară
Octavian Lup violoncel
Aurelia Vişovan pian
Dinu Lipatti
Fantezie pentru pian, vioară și violoncel, op. 1
Edvard Grieg
Andante con moto pentru trio cu pian, EG 116
Serghei Rahmaninov
Trio elegiac nr. 2 în re minor, op. 9
Vineri,
25 octombrie 2019, ora 19
Colegiul Academic
Concertul de închidere
Corul şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
Corul Junior VIP al Colegiului de Muzică „Sigismund Toduţă”
Sascha Goetzel dirijor
Heike Wessels Marguerite
Piotr Buszewski Faust
Jan Żądło Méphistophélès
Sándor Köpeczi Brander
Cornel Groza dirijorul corului
Anca Mona-Mariaş dirijorul corului de copii
Hector Berlioz
Damnaţiunea lui Faust (Legendă dramatică), op. 24
Spectacol cu supratitrare în limba română