MUZICA INSTANTELOR

Top Menu

  • Editorial
  • Cultura
  • Monden
  • Sport
  • Contact
  • REVISTA

Main Menu

  • Actualitate
  • Politica
  • Economic
  • Administratie
  • Social
  • Justitie
  • Educatie
  • Medicina
  • MICA PUBLICITATE
  • Editorial
  • Cultura
  • Monden
  • Sport
  • Contact
  • REVISTA

logo

Header Banner

MUZICA INSTANTELOR

  • Actualitate
  • Politica
  • Economic
  • Administratie
  • Social
  • Justitie
  • Educatie
  • Medicina
  • MICA PUBLICITATE
  • Un american la Paris Festival de film românesc actualizat

  • Festivalul Filmului Francez la Cinema Victoria și Arta în Cluj

  • USR revine în stradă Vom merge din poartă în poartă

  • Tribunalul Penal Mandat de arestare pe numele lui Putin

  • Percheziții la un abator ilegal de cai cu beneficiarul italian

Cultura
Home›Cultura›Dirijorul Junping Qian debut pe scena Filarmonicii Cluj

Dirijorul Junping Qian debut pe scena Filarmonicii Cluj

By muzicainstantelo
2 săptămâni ago
184
0
Share:

Actualizare

Concertul de violoncel tipic englezesc cu o atmosferă de ceață în gamă minoră, specifică muzicii insulare. Edward Elgar este unul dintre cei mai reprezentativi compozitor din jumătatea secolului XIX. Concertul pentru violoncel este cel mai popular dintre compozițiile sale alături de Enigma. Variațiuni pentru orchestră, tematica melodică, armoniile încărcate și orchestrația.

Violoncelistul Octavian Lup apare rar pe scena Filarmonicii. A cântat mai mult în genul cameral, în formulă de triouri, cvartete, etc. Violoncelistul se caracterizează prin profunzimea discursului, de la gravitatea sunetelor adânci și acute din tehnica nonvibrato la cantabilitatea vibrată, plus tehnica suplă din partea a doua și robustețea din partea a treia.

Bisul profesorului Lup cu cei 3 studenți, un moment frumos, dar inedit, în primă audiție. Nu cunoaștem lucrările lui Dvorak, decât Rondo. Dorim să-l auzim cât mai mult pe scena Filarmonicii ca interpret de concerte.

Au mai cântat la Cluj concertul lui Elgar violonceliștii Diana Ligeti în 1989 și Marin Cazacu în anul 1984.

Dirijorul Junping Qian are o carte de vizită impresionantă. Dacă la început a fost mai lent în concert, s-a înțeles bine cu solistul, creând momente spectaculoase.

Simfonia a 4-a în fa minor face parte din ciclul celor 3 simfonii mai populare ale lui Ceaikovski. Un șlagăr datorită minunatelor pagini melodice și dezvoltarea din cele 4 părți. Partea întâi dramatică, prin prima temă a suflătorilor, apoi răspunsul corzilor, urmat de un vals, care l-a propulsat pe compozitor ca și creator de muzică balet. Partea a doua este un cântec rusesc în si bemol minor, cu o temă mai senină. Partea a treia are un scherzzo cântat în pizzicato, ca un dialog între suflătorii de lemne și corzi. Ultima parte are la bază un cântec popular bine cunoscut, Mesteacănul, care se încheie într-o mare strălucire de sărbătoare.

Dirijorul a intuit bine momentele simfoniei cu trăsăturile specifice, dramatismul, cantabilitatea și mai ales sclipirea din părțile 3 și 4. A fost foarte dinamic de la început, stăpân pe frazarea discursului și a realizat unele contraste extrem de frumoase. Îl mai așteptăm în concertele Filarmonicii clujene.

Simfonia a 4-a de Ceaikovski se cântă des la Cluj, maeștrii Emil Simon sau Mircea Cristescu având performanțe notabile în acest sens.

A fost un concet care a captivat numerosul public, prin travaliul epuizant. Nu știu când vom auzi în concertele noastre și câte o piesă românească, chiar și o piesă de serviciu.

Radu Lungu

Dirijorul de origine chineză Junping Qian, debut pe scena Filarmonicii de Stat „Transilvania”

Concert simfonic – dirijor Junping Qian

Vineri, 10 martie 2023, ora 19, Abonament 17
Colegiul Academic

Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”

Junping Qian dirijor
Octavian Lup violoncel

Edward Elgar
Concertul în mi minor pentru violoncel, op. 85
Piotr Ilici Ceaikovski
Simfonia nr. 4 în fa minor, op. 36

Primăvara și-a intrat, în sfârșit, în drepturi și ne bucurăm să o întâmpinăm cum se cuvine, pe ritmuri clasice, în cadrul unui eveniment muzical de excepție. Astfel, în a doua săptămână a lunii martie, Filarmonica de Stat „Transilvania” vă propune Concertul în mi minor pentru violoncel, de Elgar, interpretat de Octavian Lup, alături de orchestra noastră, precum și Simfonia nr. 4 în fa minor, de Piotr Ilici Ceaikovski. Dirijorul concertului de vineri seară se numește Junping Qian. Acesta se află pentru prima dată la Cluj, iar colaborarea cu orchestra noastră se anunță a fi una foarte productivă. 

Despre lucrări:

Concertul în mi minor pentru violoncel este ultima lucrare de anvergură compusă de Edward Elgar, fiind printre puținele piese scrise imediat după Război, alături de alte trei lucrări camerale. Compoziția este expresia deziluziei, a suferinței și a nostalgiei pentru o lume pierdută. Mai mult, nu este doar o lucrare de o frumusețe rară și unul dintre cele mai importante concerte din istoria muzicii britanice, ci și un ultim rămas bun de la viața pe care Elgar o știa. Conform mărturiilor, aceasta este melodia pe care compozitorul a fredonat-o pe patul de moarte unui prieten.

Ceaikovski  a compus Simfonia nr. 4 în fa minor după o perioadă extrem de tulbure din viața sa, la finalul anului 1877. Lucrarea este dedicată celei mai bune prietene ale compozitorului, protectoarea și confidenta lui, Nadejda von Meck. Compozitorul și-a descris detaliat prima parte a lucrării: „Introducerea este sămânța întregii simfonii, neîndoielnic tema sa centrală. Acesta este Destinul, acea forță care împiedică dorința de fericire să-și atingă împlinirea, care veghează continuu ca liniștea și bunăstarea să nu fie trăite în formă completă și fără urmă de nor, atârnându-ne deasupra capului ca sabia lui Damocles, otrăvindu-ne sufletul”.

Coeziunea interioară a simfoniei este independentă de orice program, dovedind, încă o dată, simțul melodic unic și culoarea orchestrală caracteristice lui Ceaikovski, dincolo de orice detaliu al biografiei sau tradiție a genului. În cele din urmă, cum să ascultăm Simfonia și ce anume să auzim în ea este o alegere personală.

Junping Qian 

Acesta a încheiat, recent, al doilea an în calitate de dirijor asistent al Royal Scottish National Orchestra, unde a lucrat cu directorul muzical Thomas Søndergård și cu dirijorul principal invitat Elim Chan.


La începutul acestei stagiuni a debutat alături de London Philharmonic Orchestra. 


A fost director artistic și dirijor în cadrul filmului chinezesc „Puterea lacrimilor” care a fost produs în 2011, iar debutul său în Europa a avut loc în anul 2012, în cadrul Festivalului Verbier.

Junping este laureat al concursului de dirijat Delun Li China National (2012), ulterior absolvind Curtis Institute of Music în anul 2013. A studiat arta dirijorală în cadrul University of Cincinnati cu Mark Gibson și în cadrul școlii de dirijat Pierre Monteux din Maine, sub îndrumarea lui Michael Jinbo. Junping se numără printre studenții legendarului Otto Werner Mueller, iar din 2014 mentorul său este Daniel Harding.

Junping Qian este câștigător al Concursului Internațional de Dirijat Jeunesses Musicales București, din 2017.

Debutul său dirijoral a fost la vârstă de 10 ani, în corul școlii. A devenit apoi dirijor asistent al Orchestrei de Tineret din Shanghai a Școlii Gimnaziale din Shanghai, afiliată la Conservatorul de Muzică din Shanghai, până la absolvirea sa în 2009.

Octavian Lup

În 2013 a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București, la clasa profesorului Marin Cazacu, continuându-și studiile la Conservatorul Național Superior din Paris, unde i-a avut ca profesori pe Roland Pidoux și pe Xavier Phillips. De asemenea, Octavian s-a perfecționat la renumita „Kronberg Academy” din Germania, unde a fost îndrumat de violonceliștii Frans Helmerson și Gary Hoffman. 

Pe lângă activitatea solistică intensă, Octavian își dedică timpul tinerei generații de muzicieni, fiind lector universitar doctor la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.
Din anul 2019 este violoncelist în Orchestra Operei Naționale din București, în paralel cu activitatea sa solistică. De asemenea, Octavian este implicat și în instruirea pedagogică, susținând cursuri de măiestrie pentru noua generație de tineri muzicieni.

Biletele online la concert se pot achiziţiona de pe entertix.ro şi myticket.ro. Biletele se pot cumpăra şi de la Agenţia de Bilete a Filarmonicii (Piaţa Lucian Blaga nr. 1-3, tel. 0756048318 sau 0264 43 00 60) sau cu o oră înainte de începerea concertului, direct de la locul acestuia, în limita locurilor disponibile.

TagsFilarmonica Transilvania ClujJunping QianOctavian Lup
Previous Article

Ciceo a participat la cea de-a 67-a ...

Next Article

Un burlac răpitor pe scena Operei Române ...

0
Shares
  • 0
  • +
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Related articles More from author

  • CulturaMuzica

    Sostakovici şi Prokofiev la Filarmonica Transilvania cu Agafiţa şi Josu de Solaun

    2 săptămâni ago
    By muzicainstantelo
  • CulturaMuzica

    Centenarul omagiat cu reconcilierea şi renaşterea din Recviemul de război

    2 săptămâni ago
    By muzicainstantelo
  • Cultura

    Dialog cu Debussy şi Mozart Raluca şi Kinga la Fila

    2 săptămâni ago
    By muzicainstantelo
  • Cultura

    Fantezie de pelerinaj cu pianist și compozitori

    2 săptămâni ago
    By muzicainstantelo
  • CulturaMuzica

    Violistul Răzvan Popovici cântă în memoria lui Simon sub bagheta lui Bebeşelea

    2 săptămâni ago
    By muzicainstantelo
  • Muzica

    Simfonia Copiilor va fi vineri interpretată la Filarmonică

    2 săptămâni ago
    By muzicainstantelo

Leave a reply Anulează răspunsul

  • Actualitate

    Maestrul Horia Andreescu revine pe scena Filarmonicii

  • Medicina

    Untold ţipă tare şi fals cu sprijin de la stăpânire

  • Cultura

    De la Rin la Dunăre- Concert Strauss de Anul Nou la Opera Maghiară din Cluj

Publicitate

Alte Stiri

  • 21 de ore ago

    Un american la Paris Festival de film românesc actualizat

  • 2 zile ago

    Festivalul Filmului Francez la Cinema Victoria și Arta în Cluj

  • 3 zile ago

    USR revine în stradă Vom merge din poartă în poartă

  • 4 zile ago

    Tribunalul Penal Mandat de arestare pe numele lui Putin

  • 5 zile ago

    Percheziții la un abator ilegal de cai cu beneficiarul italian

Facebook

  • Film

    Vânătorul de balene câștigă Trofeul Transilvania TIFF 20

    Vânătorul de balene/ The Whaler Boy câștigă Trofeul Transilvaniala cea de-a 20-a ediție TIFF Cea de-a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film Transilvania și-a desemnat câștigătorii sâmbătă seară, pe 31 iulie, în aplauzele celor ...
  • Film

    TIFF Conferința de Educație Media și Cinematografică

    Live pe TIFF Unlimited: Conferința Națională de Educație Media și Cinematografică  Unul dintre cele mai importante evenimente de la această ediție TIFF este Conferința de Educație Media și Cinematografică, care vizează ...
  • Film

    Dama de cupă- Au şi avocaţii micile lor plăceri vinovate

    Queen of Hearts / Dama de cupă, o dramă daneză controversată, multipremiată internațional, va fi lansată de Transilvania Film în premieră în România pe TIFF Unlimited, începând cu 25 noiembrie. ...
  • Film

    Animest aduce filme de Oscar pentru animaţia românească

    #ScreeningHistory – cea de-a 15-a ediție Animest, dedicată aniversării celor 100 de ani de animație românească, își deschide porțile astăzi, pentru prima dată în mediul online. Invitați să ia parte ...
  • Film

    Festivitate nostalgică la TIFF cu Marina Voica şi Maria Ploae

    Babyteeth: Prima iubire câștigă Trofeul Transilvania la TIFF 2020Cele mai bune filme ale ediției și cineaștii momentului au fost aplaudați sâmbătă seară, pe 8 august, la Gala de decernare a ...

RSS STIRI AGERPRES

Ads

Ads

Ads

  • Contact
© 2019 - Muzica Instantelor - Proiect confintat de Uniunea Europeana din Fondul Social European prin Programul Operational Capital Uman 2014-2020.