A plecat longevivul rector Prof Alexandru Salontai

Fostul rector Alexandru Salontai a fost condus marți, 19 mai, pe ultimul drum, în cimitirul din cartierul clujean Mănăștur. Convoiul mortuar a ăcut o oprire la USAMV, unde a fost onorat de către corpul academic.
Protopopul Mircea Marțian, preotul prof Stelian Tofană și rectorul Cornel Cătoi au descris atât personalitatea defunctului, cât și dialogurile purtate cu ilustrul agronom.
Cu profundă tristețe, comunitatea noastră academică își ia rămas-bun de la Prof. univ. dr. Alexandru Salontai, personalitate marcantă a învățământului agronomic românesc, care a încetat din viață astăzi, 16 mai 2026.
Născut la 21 februarie 1927, profesorul Alexandru Salontai și-a dedicat întreaga viață universității și formării generațiilor de specialiști în domeniul agronomic. De-a lungul impresionantei sale cariere academice a fost profesor titular al disciplinei Fitotehnie, conducător de doctorat, șef de catedră, decan al Facultății de Agricultură și Horticultură, precum și Rector al USAMV Cluj-Napoca, în perioada 1984–1990.
Prin activitatea sa didactică, științifică și managerială, profesorul Alexandru Salontai a contribuit decisiv la dezvoltarea învățământului agronomic și a cercetării agricole din România, lăsând în urmă o moștenire academică și umană de neprețuit. Cei care doresc să îi aducă un ultim omagiu sunt așteptați marți, 19 mai 2026, de la ora 10:00, în Aula Magna ”Mihai Șerban”. Înmormântarea va avea loc de la ora 12:00, la Capela Cimitirului Ortodox Mănăștur.
Dumnezeu să îl odihnească în pace și să păstreze vie amintirea unui om și profesor de excepție. Sincere condoleanțe familiei!








